حضرت زهرا سلام الله عليها: اِنَّ السَّعيدَ، کُلَّ السَّعيدِ، حَقَّ السَّعيدِ مَن أحَبَّ عَلِياً في حَياتِه وَ بَعدَ مَوتِه؛ همانا سعادتمند(به معناي) کامل و حقيقي کسي است که امام علي(ع) را در دوران زندگي و پس از مرگش دوست داشته باشد.

راههای کسب ثروت حلال (بخش چهارم)

ادعیه و نمازهای زیادی که برای کسب دنیای ممدوح وارد شده بیانگر اهمیت دنیا از نظر اسلام است، مانند :???

دعاهای وقت خوردن، آشامیدن، لباس پوشیدن، مرکب سوار شدن، خوابیدن، سرمه کشیدن، روغن به بدن مالیدن، مسواک زدن، حمام رفتن، قضای حاجت، شانه زدن و اصلاح مو، خضاب کردن، انگشتر به دست کردن و استفاده از زیور مناسب، ازدواج و زناشویی، سفر رفتن، تهیّه مسکن مناسب، محفوظ ماندن پدر و مادر، خانواده و فرزندان از خطرات مختلف، خرید و فروش، به دنبال حاجت رفتن، از بین بردن غمها و غصّه‌ها، چشم زخم، شفای انواع بیماریها (هر کدام از اعضا و جوارح دعایی جداگانه)، زیاد شدن رزق و روزی و این همه نماز حاجت، زائل شدن فقر، و پیدایش فرج و گشایش، دستیابی به مهمات دنیایی، ازدیاد روزی، رفع عسرت و تنگدستی، رفع گرسنگی و تشنگی، ادای قرض و بدهکاری، مصونیّت از دزدان و حیوانات درنده و همه ی خطرات احتمالی، طلب باران، شفای مرضهای گوناگون.
اگر دنیا مذموم بود که این همه دعا و نماز برای کسب آن از شارع مقدس صادر نمیشد.

کتابهای زیادی در باب همین موضوع وجود دارد که شیوه ی کسب این نوع از دنیا را(ثروت حلال) به ما آموزش میدهد، مانند :
مکارم الاخلاق، حلیة المتقین، دانشنامه‌های مختلف، کتب جامع حدیثی، مفاتیح الجنان و… سرشار از آداب و ادعیه و …
نمازهایی است که می‌توان به کمک آنها به دنیای ممدوح دست یافت

منقول است :شخصی خدمت رسول خدا ص آمد و از فقر و تنگدستی و همچنین کوچکی خانه اش شکایت کرد.
پیامبر ص او را به درخواست از خداوند منان تشویق کردند و در نحوه ی این درخواست فرمودند:

وقتی با خدا حرف می‌زنی،
مؤدّبانه صدایت را بلند کن و از خداوند بخواه تا بر تو توسعه مالی عنایت فرماید.
اصول کافی، ج6،ص،526

 

تعلیم دعایی از پیامبر صلی الله علیه و آله به جهت اداي قرض :

???

شخصی به محضر نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله رسید و عرض کرد:
مردی عیال وار و مقروض هستم که سختیهای دنیا به من روی آورده است.
به من دعایی بیاموزید که خداوند به من درآمدی دهد، تا قرضم را ادا کرده، خانواده ام را اداره کنم، دعایی که دنیایم را آباد کند و از این گرفتاری نجاتم بخشد؟
پیامبر ص فرمودند: ای بنده‌ی خدا!
وضو بگیر (با دقّت) و دو رکعت نماز با رکوع و سجده‌ی کامل (با وقار و حضور قلب) بخوان و بعد با ادب و تضرّع به محضر پروردگارت بگو:

یا ماجِدُ، یا واحِدُ، یا کَریمُ، اَتَوَّجَّهُ إِلَیْکَ بِمُحَمَّدٍ نَبِّيکَ نَبِّي الرَحْمَةِ، یا مُحَمَّدُ یا رَسولَ اللهِ، إنّيِ أَتَوَجَّهُ بِکَ إِلی اللهِ رَبّی وَ رَبِّکَ وَ رَبِّ کُلَّ شَیْءٍ وَ أَسْألُکَ اَلّلهُمَّ أَنْ تُصَّلیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَیْتِه وَ أَسْأَلُکَ نَفخَةً کَریمَةً مِنْ نَفَحاتِکَ وَ فَتْحاً یَسِیراً وَرِزْقاً وَاسِعاً أَلِمُّ بِهِ شَعْثی وَ أَقْضِی بِهِ دَیْنی وَ أَسْتَعِینُ بِهِ عَلی عِیالِی

ای ماجد، ای واحد، ای کریم، به وسیله‌ی محمّد، نبی تو، نبی رحمت صلی الله علیه و آله و سلم به تو توجّه می‌کنم، ای محمّد و ای رسول خدا به شفاعت تو به خداوند که پروردگار من و تو و همه چیز است روی می¬آورم، و خداوندا از تو مسئلت دارم که بر محمّد و آل او درود فرستی و از تو گشایشی ارجمند و آسان و روزی وسیعی که کارم را استوار و دینم را ادا و عیالم را اداره کند مسئلت مینمایم.

کتاب در محضر امیر المؤمنین ، ج پنجم ، ص 592 به نقل از مکارم الاخلاق ،ج 2، ص 162

 

ادامه راههای کسب ثروت حلال :
#حاتم_پوری
??????
حاج آقا حاتم پوری ميگفتند: این دعا فوق العاده است و بسیاری از بزرگان از آن بهره مند شده اند از جمله مرحوم آیت الله انواری…

داستان… ? ? ?

تعلیم دعایی از امام زمان عجل الله تعالی فرجه به مرحوم عراقی ، جهت رفع مشکلات دنیوی

مرحوم حاج شیخ عبّاس قمی درکتاب ارزشمند مفاتیح‌الجنان به نقل از شیخ خود مرحوم نوری صاحب کتاب دارالسلام و به نقل از استاد خود مرحوم ملا فتحعلی سلطان آبادی می فرماید :

برای مرحوم ملا محمّد صادق عراقی سختی و گرفتاری بزرگی پیش ميايد و به هیچ وجه گشایشی حاصل نمیشود تا این که بعد از توسّل زیاد به امام زمان ارواحناله الفداه حضرت را در عالم رویا میبیند
ایشان می‌گوید، خواب دیدم :
در یک وادی بزرگ خیمه ای عظیمی برپاست.
پرسیدم این خیمه، متعلّق به چه کسی است؟
گفتند: این خیمه ی فریادرس ببچارگان حضرت مهدی موعود عجل الله تعالي فرجه است.
با عجله خدمت آن حضرت مشرّف شدم و با احترام مشکلات و سختیهای زندگی ام را عرض کردم و از ایشان خواستم تا دعایی را برای رفع این غمهایم تعلیم فرمایند.

حضرت فرمودند: به فلان خیمه که فرزندم در آن جاست برو و از ایشان آن دعای مخصوص را بگیر.
با ادب و احترام خداحافظی کردم و به سوی همان خیمه ای که فرموده بودند رفتم و وارد شدم. دیدم در آن خیمه حضرت آیت الله سید محمد سلطان آبادی است که در روی سجّاده ای مشغول مناجات و دعا هستند.
موضوع را به عرض ایشان رساندم و ایشان نیز دعایی را به من تعلیم دادند.
لز خواب بیدار شدم، و دعا در خاطرم مانده بود، امّا از طرفی رابطه‌ی چندان خوبی با مرحوم سید محمد سلطان آبادی نداشتم.
در هر حال فرداي آن روز به خدمت ايشان رفتم و دیدم که به همان نحوي كه در خواب ديده بودم مشغول مناجات و دعاست.
عرض سلام و ادبي كردم، ازتبّسمي كه بر لب داشتند اینگونه بر آمد که گويا از جريان خواب من مطلعند. جواب سلام مرا دادند و بعد دعايي را به من تعليم نمودند.

مرحوم آخوند ملا محمد صادق عراقي مي‌گويد :من اين دعا را مدّتي كوتاه خواندم و به لطف خدا از مشكلات و غمها رها شدم .

 

 

اما آنچه كه مرحوم سيّد طبق دستور امام زمان عجل الله تعالي فرجه به مرحوم آخوند در خواب و بيداري تعليم كرده بودند، سه چيز است :

1- بعد از نماز صبح دست خود را بر سينه بگذارد و هفتاد مرتبه بگويد :

يا فَتّاحُ

2- خواندن این ذکر :

لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ اَلا بِاللِه ،تَوَكَّلْتُ عَلَي الْحَيِّ الَّذي لا يَموُتُ ، وَ الحَمْدُلِلّهِ اَّلذي لَمْ يَتَّخِذْ وَلَداً وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ شَريكٌ فِي المُلْكِ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ وَلِيٌّ مِنَ الُّذلِّ وَ كَبِّرهُ تَكْبيراً

نيست قدرت وقوّتی جز از ناحیه ی خداوند ، توكّل كردم بر آن زنده‌ای میکنم كه هرگز نميرد، و حمد بر خدایي را كه فرزندی ندارد، برایش شريكی در ملك نيست، براي او نگهدارنده ای از خواري نیست؛ زیرا او هرگز خوار نمیشود. پس تو هم بی اندازه او را بزرگ شمار.

[در اصـول كـافی آمده که پیامبر ص همین ذکر مذکور را به شخصی که برای رفع گرفتاری و فقر مراجعه کرده بود تعلیم فرمدند]

3-بخواند همان دعايي را كه مرحوم شيخ ابن فهد در عدّه‌الداعي از امام رضا ع نقل مي‌كند.
نیست کسی که بعد از نماز صبح اين دعا را بخواند و حاجتي طلب كند مگر آنكه خداوند زندگی را بر او آسان گرداند و همه‌ي مهمّات او را كفايت فرمايد.

وآن دعا هم اين است:
بِسْمِ اللهِ وَصَلَّي اللهُ عَلي مُحَمَّدٍوَآلِهِ وَاُفَوَّضُ اََمْريِ اِلَي اّللهِ اِنَّ اللهَ بَصِيرُ بِالْعِبادِ ، فَوَقيهُ اللهُ سَيَّئاتِ مَا مَكَروُلااِلهَ اِلّااَنْتَ سُبْحانَكَ اِنّي كُنْتُ¬مِنَ الظّالِمينَ فَاسْتَجْبنَالَهُ وَنَجَّيْناهُ مِنَ اْلغَمَّ َوكَذالِكَ نُنْجيِ الْمُومِْنينَ ، حَسْبُنَا اللهُ وَ نِعْمَ الْوَكيلِ فَانْقَلَبُوا بِنعْمَهٍ مِنَ اللهِ و فَضْلٍ لَمْ يَمْسَسْهُمْ سُوءٌ،ما شآءاللهُ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ اِلاّ بِاللِه، ما شاءَللهُ لاما شاءَالنّاسُ ما شاءَللُه وَاِنْ كَرِهَ الناسُ ،حَسِْبيَ الرَّبُ مِنَ اْلمَرْبُوبينَ، حَسِبيَ اْلخالِقُ مِنَ الْمَخْلُوقيِنَ، حَسْبي الرّازِقُ مِنَ الْمَرْزُوقيِنَ، حَسْبِيَ اللهُ رَبُّ الْعالَميِنَ، حَسْبي مَنْ هُوَ حَسْبي مَنْ لَمْ يَزَلْ حَسْبي، حَسْبي مَنْ كانَ مُذْ كُنْتُ لَمْ يَزَلْ حَسْبِي ، حَسْبِيَ اللهُ لا اِلهَ اِلا هُوَ علیه توکلتُ و هُو ربُّ العرش العظیم

در محضر امیرالمومنين علیه السلام، جلد پنجم، ص 597

 

دعای رسول خدا صلی الله علیه وآله :

اللهمَّ ارحَم خُلَفایی
خدایا جانشینان مرا رحمت فرما

پرسیدند :جانشینان شما چه کسانی هستند؟
فرمودند :کسانی که پس از من احادیث مرا روایت میکنند .
و کسانی که دلهای محبین ما را با نشر احادیث در دينداری محکم میکنند از هزار عابد برترند.
حکایت عاشقی، ج10،ص47 به نقل از اصول کافی
بحارالانوار، ج 2،ص152

??????????
همگی در نشر این احادیث در همه گروه ها بکوشیم تا ان شاء الله مشمول دعای آن حضرت ص شویم.

منوی دسترسی