حضرت زهرا سلام الله عليها: اِنَّ السَّعيدَ، کُلَّ السَّعيدِ، حَقَّ السَّعيدِ مَن أحَبَّ عَلِياً في حَياتِه وَ بَعدَ مَوتِه؛ همانا سعادتمند(به معناي) کامل و حقيقي کسي است که امام علي(ع) را در دوران زندگي و پس از مرگش دوست داشته باشد.

راههای کسب ثروت حلال (بخش چهارم)

ادعیه و نمازهای زیادی که برای کسب دنیای ممدوح وارد شده بیانگر اهمیت دنیا از نظر اسلام است، مانند :???

دعاهای وقت خوردن، آشامیدن، لباس پوشیدن، مرکب سوار شدن، خوابیدن، سرمه کشیدن، روغن به بدن مالیدن، مسواک زدن، حمام رفتن، قضای حاجت، شانه زدن و اصلاح مو، خضاب کردن، انگشتر به دست کردن و استفاده از زیور مناسب، ازدواج و زناشویی، سفر رفتن، تهیّه مسکن مناسب، محفوظ ماندن پدر و مادر، خانواده و فرزندان از خطرات مختلف، خرید و فروش، به دنبال حاجت رفتن، از بین بردن غمها و غصّه‌ها، چشم زخم، شفای انواع بیماریها (هر کدام از اعضا و جوارح دعایی جداگانه)، زیاد شدن رزق و روزی و این همه نماز حاجت، زائل شدن فقر، و پیدایش فرج و گشایش، دستیابی به مهمات دنیایی، ازدیاد روزی، رفع عسرت و تنگدستی، رفع گرسنگی و تشنگی، ادای قرض و بدهکاری، مصونیّت از دزدان و حیوانات درنده و همه ی خطرات احتمالی، طلب باران، شفای مرضهای گوناگون.
اگر دنیا مذموم بود که این همه دعا و نماز برای کسب آن از شارع مقدس صادر نمیشد.

کتابهای زیادی در باب همین موضوع وجود دارد که شیوه ی کسب این نوع از دنیا را(ثروت حلال) به ما آموزش میدهد، مانند :
مکارم الاخلاق، حلیه المتقین، دانشنامه‌های مختلف، کتب جامع حدیثی، مفاتیح الجنان و… سرشار از آداب و ادعیه و …
نمازهایی است که می‌توان به کمک آنها به دنیای ممدوح دست یافت

منقول است :شخصی خدمت رسول خدا ص آمد و از فقر و تنگدستی و همچنین کوچکی خانه اش شکایت کرد.
پیامبر ص او را به درخواست از خداوند منان تشویق کردند و در نحوه ی این درخواست فرمودند:

وقتی با خدا حرف می‌زنی،
مؤدّبانه صدایت را بلند کن و از خداوند بخواه تا بر تو توسعه مالی عنایت فرماید.
اصول کافی، ج۶،ص،۵۲۶

 

تعلیم دعایی از پیامبر صلی الله علیه و آله به جهت ادای قرض :

???

شخصی به محضر نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله رسید و عرض کرد:
مردی عیال وار و مقروض هستم که سختیهای دنیا به من روی آورده است.
به من دعایی بیاموزید که خداوند به من درآمدی دهد، تا قرضم را ادا کرده، خانواده ام را اداره کنم، دعایی که دنیایم را آباد کند و از این گرفتاری نجاتم بخشد؟
پیامبر ص فرمودند: ای بنده‌ی خدا!
وضو بگیر (با دقّت) و دو رکعت نماز با رکوع و سجده‌ی کامل (با وقار و حضور قلب) بخوان و بعد با ادب و تضرّع به محضر پروردگارت بگو:

یا ماجِدُ، یا واحِدُ، یا کَریمُ، اَتَوَّجَّهُ إِلَیْکَ بِمُحَمَّدٍ نَبِّیکَ نَبِّی الرَحْمَهِ، یا مُحَمَّدُ یا رَسولَ اللهِ، إنّیِ أَتَوَجَّهُ بِکَ إِلی اللهِ رَبّی وَ رَبِّکَ وَ رَبِّ کُلَّ شَیْءٍ وَ أَسْألُکَ اَلّلهُمَّ أَنْ تُصَّلیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَیْتِه وَ أَسْأَلُکَ نَفخَهً کَریمَهً مِنْ نَفَحاتِکَ وَ فَتْحاً یَسِیراً وَرِزْقاً وَاسِعاً أَلِمُّ بِهِ شَعْثی وَ أَقْضِی بِهِ دَیْنی وَ أَسْتَعِینُ بِهِ عَلی عِیالِی

ای ماجد، ای واحد، ای کریم، به وسیله‌ی محمّد، نبی تو، نبی رحمت صلی الله علیه و آله و سلم به تو توجّه می‌کنم، ای محمّد و ای رسول خدا به شفاعت تو به خداوند که پروردگار من و تو و همه چیز است روی می¬آورم، و خداوندا از تو مسئلت دارم که بر محمّد و آل او درود فرستی و از تو گشایشی ارجمند و آسان و روزی وسیعی که کارم را استوار و دینم را ادا و عیالم را اداره کند مسئلت مینمایم.

کتاب در محضر امیر المؤمنین ، ج پنجم ، ص ۵۹۲ به نقل از مکارم الاخلاق ،ج ۲، ص ۱۶۲

 

ادامه راههای کسب ثروت حلال :
#حاتم_پوری
??????
حاج آقا حاتم پوری میگفتند: این دعا فوق العاده است و بسیاری از بزرگان از آن بهره مند شده اند از جمله مرحوم آیت الله انواری…

داستان… ? ? ?

تعلیم دعایی از امام زمان عجل الله تعالی فرجه به مرحوم عراقی ، جهت رفع مشکلات دنیوی

مرحوم حاج شیخ عبّاس قمی درکتاب ارزشمند مفاتیح‌الجنان به نقل از شیخ خود مرحوم نوری صاحب کتاب دارالسلام و به نقل از استاد خود مرحوم ملا فتحعلی سلطان آبادی می فرماید :

برای مرحوم ملا محمّد صادق عراقی سختی و گرفتاری بزرگی پیش میاید و به هیچ وجه گشایشی حاصل نمیشود تا این که بعد از توسّل زیاد به امام زمان ارواحناله الفداه حضرت را در عالم رویا میبیند
ایشان می‌گوید، خواب دیدم :
در یک وادی بزرگ خیمه ای عظیمی برپاست.
پرسیدم این خیمه، متعلّق به چه کسی است؟
گفتند: این خیمه ی فریادرس ببچارگان حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه است.
با عجله خدمت آن حضرت مشرّف شدم و با احترام مشکلات و سختیهای زندگی ام را عرض کردم و از ایشان خواستم تا دعایی را برای رفع این غمهایم تعلیم فرمایند.

حضرت فرمودند: به فلان خیمه که فرزندم در آن جاست برو و از ایشان آن دعای مخصوص را بگیر.
با ادب و احترام خداحافظی کردم و به سوی همان خیمه ای که فرموده بودند رفتم و وارد شدم. دیدم در آن خیمه حضرت آیت الله سید محمد سلطان آبادی است که در روی سجّاده ای مشغول مناجات و دعا هستند.
موضوع را به عرض ایشان رساندم و ایشان نیز دعایی را به من تعلیم دادند.
لز خواب بیدار شدم، و دعا در خاطرم مانده بود، امّا از طرفی رابطه‌ی چندان خوبی با مرحوم سید محمد سلطان آبادی نداشتم.
در هر حال فردای آن روز به خدمت ایشان رفتم و دیدم که به همان نحوی که در خواب دیده بودم مشغول مناجات و دعاست.
عرض سلام و ادبی کردم، ازتبّسمی که بر لب داشتند اینگونه بر آمد که گویا از جریان خواب من مطلعند. جواب سلام مرا دادند و بعد دعایی را به من تعلیم نمودند.

مرحوم آخوند ملا محمد صادق عراقی می‌گوید :من این دعا را مدّتی کوتاه خواندم و به لطف خدا از مشکلات و غمها رها شدم .

 

 

اما آنچه که مرحوم سیّد طبق دستور امام زمان عجل الله تعالی فرجه به مرحوم آخوند در خواب و بیداری تعلیم کرده بودند، سه چیز است :

۱- بعد از نماز صبح دست خود را بر سینه بگذارد و هفتاد مرتبه بگوید :

یا فَتّاحُ

۲- خواندن این ذکر :

لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ اَلا بِاللِه ،تَوَکَّلْتُ عَلَی الْحَیِّ الَّذی لا یَموُتُ ، وَ الحَمْدُلِلّهِ اَّلذی لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فِی المُلْکِ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ وَلِیٌّ مِنَ الُّذلِّ وَ کَبِّرهُ تَکْبیراً

نیست قدرت وقوّتی جز از ناحیه ی خداوند ، توکّل کردم بر آن زنده‌ای میکنم که هرگز نمیرد، و حمد بر خدایی را که فرزندی ندارد، برایش شریکی در ملک نیست، برای او نگهدارنده ای از خواری نیست؛ زیرا او هرگز خوار نمیشود. پس تو هم بی اندازه او را بزرگ شمار.

[در اصـول کـافی آمده که پیامبر ص همین ذکر مذکور را به شخصی که برای رفع گرفتاری و فقر مراجعه کرده بود تعلیم فرمدند]

۳-بخواند همان دعایی را که مرحوم شیخ ابن فهد در عدّه‌الداعی از امام رضا ع نقل می‌کند.
نیست کسی که بعد از نماز صبح این دعا را بخواند و حاجتی طلب کند مگر آنکه خداوند زندگی را بر او آسان گرداند و همه‌ی مهمّات او را کفایت فرماید.

وآن دعا هم این است:
بِسْمِ اللهِ وَصَلَّی اللهُ عَلی مُحَمَّدٍوَآلِهِ وَاُفَوَّضُ اََمْریِ اِلَی اّللهِ اِنَّ اللهَ بَصِیرُ بِالْعِبادِ ، فَوَقیهُ اللهُ سَیَّئاتِ مَا مَکَروُلااِلهَ اِلّااَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ¬مِنَ الظّالِمینَ فَاسْتَجْبنَالَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ اْلغَمَّ َوکَذالِکَ نُنْجیِ الْمُومِْنینَ ، حَسْبُنَا اللهُ وَ نِعْمَ الْوَکیلِ فَانْقَلَبُوا بِنعْمَهٍ مِنَ اللهِ و فَضْلٍ لَمْ یَمْسَسْهُمْ سُوءٌ،ما شآءاللهُ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ اِلاّ بِاللِه، ما شاءَللهُ لاما شاءَالنّاسُ ما شاءَللُه وَاِنْ کَرِهَ الناسُ ،حَسِْبیَ الرَّبُ مِنَ اْلمَرْبُوبینَ، حَسِبیَ اْلخالِقُ مِنَ الْمَخْلُوقیِنَ، حَسْبی الرّازِقُ مِنَ الْمَرْزُوقیِنَ، حَسْبِیَ اللهُ رَبُّ الْعالَمیِنَ، حَسْبی مَنْ هُوَ حَسْبی مَنْ لَمْ یَزَلْ حَسْبی، حَسْبی مَنْ کانَ مُذْ کُنْتُ لَمْ یَزَلْ حَسْبِی ، حَسْبِیَ اللهُ لا اِلهَ اِلا هُوَ علیه توکلتُ و هُو ربُّ العرش العظیم

در محضر امیرالمومنین علیه السلام، جلد پنجم، ص ۵۹۷

 

دعای رسول خدا صلی الله علیه وآله :

اللهمَّ ارحَم خُلَفایی
خدایا جانشینان مرا رحمت فرما

پرسیدند :جانشینان شما چه کسانی هستند؟
فرمودند :کسانی که پس از من احادیث مرا روایت میکنند .
و کسانی که دلهای محبین ما را با نشر احادیث در دینداری محکم میکنند از هزار عابد برترند.
حکایت عاشقی، ج۱۰،ص۴۷ به نقل از اصول کافی
بحارالانوار، ج ۲،ص۱۵۲

??????????
همگی در نشر این احادیث در همه گروه ها بکوشیم تا ان شاء الله مشمول دعای آن حضرت ص شویم.

منوی دسترسی